10 błędów Black Friday, które rujnują Twój biznes

09 października 2023

10 błędów które rujnują Twój biznes w Black Friday

Black Friday to nie tylko wyjątkowa okazja dla konsumentów, ale również wyzwanie dla właścicieli sklepów e-commerce.

 

Ten stosunkowo krótki okres promocyjny może zdecydować o sukcesie sprzedażowym całego roku, a także wzmocnić pozycję Twojej marki na rynku. Jednak, aby uniknąć porażki w tym całym „szaleństwie zakupów”, warto poznać najczęściej popełniane błędy.

 

W oparciu o doświadczenie i obserwacje agencji e-commerce Click Leaders, przygotowaliśmy listę 10 popularnych potknięć, które skutecznie zrujnują Twoje marzenia o owocnym okresie Black Friday 2023. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak unikać typowych błędów i zapewnić sobie sukces sprzedażowy w tym kluczowym okresie.

 

Spis treści:

 1. Black Friday: kiedy jest za wcześnie, a kiedy za późno?
 2. Brak planu na Black Friday? Prosta droga do porażki…
 3. Black Friday: Kreujesz czy naśladujesz?
 4. Zmiany w ostatniej chwili: pierwszy krok do katastrofy na Black Friday
 5. Logistyka w Black Friday – mierz siły na zamiary?
 6. Black Friday: nie pozwól, aby pogrążył Cię chaos
 7. Nietrafiona promocja w Black Friday? Wielkie ryzyko!
 8. Black Friday: Oszczędzasz na reklamie? Gratulacje.
 9. Zarabianie przez słuchanie: czego na Black Friday pragną Twoi klienci?
 10. Black Friday: Dlaczego warto przedłużyć promocję?
 11. Podsumowanie

Black Friday: kiedy jest za wcześnie, a kiedy za późno?

Czarny Piątek jest jednym z najważniejszych dni w kalendarzu e-commerce. Wydarzenie to przyciąga uwagę konsumentów na całym świecie, więc kluczowe jest odpowiednie wyczucie czasu w komunikacji z klientem.

 

Zacznijmy od pytania: kiedy jest za wcześnie? Komunikowanie swojej promocji zbyt wcześnie, np. kilka miesięcy przed Black Friday może prowadzić do utraty zainteresowania.

 

Komunikat o nadchodzącej promocji w Twoim sklepie z pewnością nie zostanie zanotowany – o ile nie masz naprawdę wiernej rzeszy fanów swojej marki. Wiadomość o wyprzedaży może zostać zapomniana w zalewie innych informacji – w końcu o ich uwagę będzie wkrótce walczyć większość konkurencji.

 

Z drugiej strony, zbyt późne informowanie o promocji, na przykład na dzień przed Black Friday, może skutkować brakiem świadomości o Twojej ofercie wśród potencjalnych klientów, którzy już wcześniej zaplanowali swoje zakupy u konkurencji. Kanały komunikacji robią się tłoczne, a spora część konsumentów zaczyna wręcz alergicznie reagować na informacje o Black Friday 2023.

 

Zatem, jak znaleźć złoty środek? Kluczem jest monitorowanie zachowań i zwyczajów Twoich klientów oraz analiza ruchu w poprzednich latach. W wielu przypadkach optymalnym momentem na rozpoczęcie komunikacji o promocjach na czarny piątek jest miesiąc przed samym wydarzeniem. Pozwoli Ci to na zbudowanie ekscytacji i świadomości marki, jednocześnie nie powodując znużenia przekazem.

Warto komunikować promocje na Black Friday w odpowiednim czasie.

Brak planu na Black Friday? Prosta droga do porażki…

Black Friday, mimo że trwa tylko 24 godziny, wymaga skrupulatnych przygotowań, które rozpoczynają się znacznie wcześniej.

 

Przygotowanie strategii jest tutaj nieocenionym bonusem. Bez precyzyjnie określonego planu, najprawdopodobniej zgubisz się w natłoku zadań, promocji konkurencji i oczekiwań klientów. Wielu właścicieli sklepów popełnia błąd zakładając, że spontaniczność i improwizacja wystarczą, aby przyciągnąć klientów.

 

Jednak w rzeczywistości, sukces w Black Friday zależy od strategii: od dokładnego planowania asortymentu, poprzez określenie atrakcyjnych ofert, aż po efektywną komunikację w mediach społecznościowych i mailingu.

 

Brak planu to brak kontroli nad sytuacją, co z kolei prowadzi do chaotycznych decyzji marketingowych. Te zaś zwykle odstraszają klientów zamiast ich przyciągać.

Jednym z narzędzi, które jest niezwykle pomocne jest Asana. To mobilna platforma ułatwiająca zarządzanie zadaniami. Możesz utworzyć darmowe konto i przypisać konkretne działania poszczególnym pracownikom.

 

Otrzymasz powiadomienie, kiedy „taski” zostaną wykonane, albo kiedy pojawi się nieoczekiwany problem. Asana umożliwia Ci kreowanie zadań powiązanych, w którym wykonanie zadania głównego zależy od mniejszych aktywności. Możesz także ustawiać priorytety, czy też grupować zadania np. dla poszczególnych działów w Twojej firmie.

Asana to jedno z narzędzi, które pomogą Ci zapanować nad organizacją pracy w Twojej firmie.

Black Friday: Kreujesz czy naśladujesz?

W epoce cyfrowej, kiedy dostęp do informacji jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej, wiele firm popełnia błąd, polegający na ślepym naśladowaniu konkurencji. Zamiast kreować własny, unikatowy styl promocji na Black Friday, kopiują strategie konkurentów.

 

Choć patrzenie na najlepsze praktyki w branży jest mądre, nie możesz zapominać o własnej tożsamości marki i unikalnych wartościach, które oferujesz swoim klientom.

 

Naśladowanie może prowadzić do zatracenia wyróżnika i autentyczności, a w efekcie – do stania się jednym z wielu w zalewie promocji.

 

Pamiętaj także, że to, co działa w jednym sklepie, wcale nie musi się sprawdzić na twoim podwórku. Dlaczego? Bo inna marka może mieć większe grono wiernych klientów, zupełnie inny budżet, albo celebrytkę gwarantującą zasięgi.

Baner na Black Friday
Twój odbiorca nie powinien mieć najmniejszych wątpliwości, z jakiej okazji jest promocja.

Zmiany w ostatniej chwili: pierwszy krok do katastrofy na Black Friday

Nie ma nic gorszego dla Twojego zespołu i klientów niż radykalne zmiany wprowadzane tuż przed rozpoczęciem Black Friday. Totalnie nowe pomysły lub drastyczne modyfikacje tych istniejących planów w ostatniej chwili to prosta droga do chaosu wewnętrznego, błędów technicznych, a w konsekwencji – niezadowolenia klientów.

 

Ponadto, jeśli Twoi pracownicy poczują się przeciążeni i sfrustrowani, z pewnością wpłynie to negatywnie na jakość obsługi klienta. W efekcie, zmiany wprowadzone w pośpiechu mogą zniszczyć miesiące przygotowań i dopracowywania strategii.

Zmiany promocji na Black Friday
Natłok nieuporządkowanych zadań często prowadzi do frustracji.

 

Chcesz uniknąć chaotycznych zmian na ostatnią chwilę – zaplanuj działania z naszym darmowym narzędziem:

Logistyka w Black Friday - mierz siły na zamiary?

Nie ma wątpliwości, że Czarny Piątek przynosi ogromny wzrost sprzedaży. Jednak to, co może wydawać się sukcesem na papierze, w rzeczywistości powoduje wielki bałagan, jeśli Twoja firma nie jest odpowiednio przygotowana pod względem logistycznym.

 

Wiele firm skupia się na atrakcyjnych ofertach i intensywnych kampaniach marketingowych, zapominając o fundamentalnych aspektach, takich jak dostępność towaru, skuteczność procesu zamówienia czy sprawność dostaw.

 

Brak towaru na magazynie, opóźnienia w dostawach czy problemy z obsługą zwrotów prowadzą do frustracji klientów i ryzyka negatywnych opinii. Jak łatwo się domyślić buduje to negatywny PR, który może się ciągnąć na długo po zakończeniu promocji Black Friday.

Chcesz ogarnąć sprzedaż, zwroty i stany magazynowe w jednym miejscu? Co powiesz na BaseLinker? To narzędzie, które znakomicie integruje Twój e-commerce umożliwiając Ci zarządzanie ofertami na wielu platformach jednocześnie. Jeśli np. sprzedajesz na Allegro ale i na swojej stronie, BaseLinker będzie aktualizować stany magazynowe na podstawie informacji z tych dwóch miejsc. Unikniesz sytuacji, w której klient będzie usiłował kupić niedostępny produkt.

Ten system ma wiele innych funkcji, o których chętnie Ci opowiemy!

Black Friday: nie pozwól, aby pogrążył Cię chaos

W okresie poprzedzającym Czarny Piątek Twojej firmie grozi poważny wróg. To Jego Wysokość Chaos, który może podważyć całe miesiące przygotowań.

 

Niezorganizowane działania, brak komunikacji wewnętrznej i niejasne wytyczne dla zespołu – cóż może się stać gorszego w najbardziej krytycznym momencie roku dla e-commerce?

 

Chaos to ryzyko błędów na stronie, opóźnień w realizacji zamówień, albo sprzedaży produktów, których już nie ma na stanie. W takiej atmosferze łatwo stracić lojalność klientów i narazić się na fale negatywnych opinii. Nie mówiąc już nawet o morale pracowników, którzy zaczną rozważać przeprowadzkę do innej firmy, albo obwiniać się nawzajem o marketingową porażkę.

 

Zamiast reagować na bieżące problemy w czasie Black Friday, antycypuj je wcześniej. Solidny plan działania, regularne spotkania z zespołem oraz przygotowanie planów awaryjnych to klucz do uniknięcia chaosu.

Chaos w Black Friday
Nie zapominaj, że konkurencja bombarduje ofertami Waszych wspólnych klientów.

Nietrafiona promocja w Black Friday? Wielkie ryzyko!

Black Friday to czas, kiedy każdy chce przyciągnąć uwagę klientów atrakcyjnymi ofertami. Jednak nie każda promocja jest gwarancją sukcesu.

 

Śmiesznie niskie rabaty, błędnie skierowane kampanie czy oferty, które zupełnie nie odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom Twojego targetu, mogą nie tylko nie przynieść spodziewanych zysków, ale także zaszkodzić wizerunkowi Twojej marki.

 

Co więcej, źle dobrana promocja może prowadzić do niezadowolenia klientów, którzy poczują się oszukani lub niedocenieni. Pamiętaj, że choć Black Friday to czas wielkich obniżek, nie chodzi tylko o to, by zaoferować cokolwiek, ale by odpowiedzieć na realną potrzebę klientów.

Skuteczność Twoich pomysłów a także ich realizacji będzie widoczna w wykresach narzędzi analitycznych takich jak Google Analytics.

Wykres przedstawiający pik i sprzedażowe
Wskaźniki nie kłamią - jak na dłoni możesz sprawdzić najgorętsze okresy sprzedażowe w swojej branży.

Black Friday: Oszczędzasz na reklamie? Gratulacje.

Uważasz, że Twoja oferta sama się obroni? Obawiamy się, że jesteś w błędzie.

 

Środowisko e-commerce w gorących okresach jest pełne reklam, które desperacko walczą o uwagę klientów. Jeśli Twoja oferta nie dotrze do odpowiedniej grupy docelowej lub zostanie przytłoczona przez konkurencyjne kampanie, cały trud włożony w przygotowania pójdzie na marne.

 

W praktyce to, ile inwestujesz w reklamę, może bezpośrednio przekładać się na to, jak skutecznie dotrzesz do swoich klientów i jakie rezultaty osiągniesz.

Zarabianie przez słuchanie: czego na Black Friday pragną Twoi klienci?

To nie tylko cena czy atrakcyjna oferta decydują o sukcesie w Black Friday. Często to, co naprawdę robi różnicę, to zdolność do słuchania klientów i dostosowywania oferty do ich faktycznych potrzeb.

 

W erze mediów społecznościowych, opinie klientów są dostępne na wyciągnięcie ręki, a ich feedback jest dla Ciebie niezmiernie cennym źródłem informacji o tym, co działa, a co nie. Ignorowanie tych głosów to nie tylko strata cennej wiedzy, ale też ryzyko frustracji klienta, które może się przekształcić w negatywny komentarz czy opinię.

 

Black Friday to okazja nie tylko do zwiększenia sprzedaży, ale również do budowania relacji z klientami i pokazania, że jesteś marką, która naprawdę ich słucha. Nie zepsuj tego!

Przeprowadzenie ankiety wśród klientów może Ci otworzyć oczy na aspekty, o których nie miałeś pojęcia.

 

Być może jesteś przekonany, że obsługa klienta jest w Twojej firmie na najwyższym poziomie, a zostanie to boleśnie zweryfikowane. A może dostrzeżesz, że większość osób robiła u Ciebie zakupy po raz pierwszy i to jest najlepszy moment aby zmobilizować ich do kolejnego zakupu?

 

Pamiętaj aby taki dokument był zwięzły i łatwy do wypełnienia. Daj też klientom możliwość swobodnej wypowiedzi – to skarbnica cennych uwag! Warto także załączyć na końcu jednorazowy kod rabatowy w ramach podziękowania.

Wykres - Black Friday
Wyniki badań wewnętrznych to prawdziwa skarbnica cennej wiedzy.

Black Friday: Dlaczego warto przedłużyć promocję?

Choć Black Friday zyskał reputację jednodniowej, intensywnej wyprzedaży, coraz więcej marek dostrzega korzyści płynące z przedłużenia promocji na cały weekend, a nawet na cały tydzień.

 

Przedłużenie okresu promocyjnego daje konsumentom więcej czasu na podjęcie decyzji zakupowych, a Twojemu biznesowi większą szansę na zwiększenie obrotów.

 

Ponadto, rozłożenie promocji w czasie może pomóc w rozładowaniu napięcia i ciśnienia, które towarzyszą szczytom sprzedaży, umożliwiając skuteczniejszą obsługę klienta i minimalizując ryzyko błędów.

 

Przedłużenie okresu promocji pozwala również na dostosowanie strategii w czasie rzeczywistym, reagując na zachowania konsumentów i dostosowując oferty w zależności od ich reakcji.

Black Week, czyli tygodniowa oferta promocyjna wydaje się być optymalna pod kątem czasu trwania.

 

Oczywiście są marki, które stosują taktykę Black Month i obniżają swoje ceny na cały miesiąc, ale z naszej strony nie usłyszysz tutaj aprobaty.

 

Aby promocja była skuteczna powinna być przeprowadzona aktywnie i motywować do zakupu również regułą niedostępności – a o to trudno, kiedy na decyzję zakupową Twoi klienci mają aż 30 dni.

Podsumowanie

Black Friday to wyjątkowy czas dla każdego przedsiębiorcy e-commerce, ale równie pełen możliwości, co pułapek.

 

Jak widzisz błędy, takie jak zbyt późne działanie, brak planowania czy ślepe naśladowanie konkurencji, mogą mieć poważne konsekwencje dla Twojego biznesu.

 

Jednak z każdym błędem przychodzi lekcja, a z każdą lekcją – szansa na poprawę. Kluczem do sukcesu jest słuchanie swoich klientów, elastyczność w podejściu i ciągłe dostosowywanie się do zmieniających się okoliczności.

 

Dzięki właściwemu przygotowaniu i skupieniu na potrzebach konsumenta, Black Friday może stać się nie tylko dniem rekordowych sprzedaży, ale również okazją do budowania trwałych relacji z klientami i umacniania pozycji Twojej marki na rynku. Czego zresztą – serdecznie Ci życzymy.

zobacz także

5 powodów porzucania koszyków w Twoim sklepie i 5 rozwiązań, by temu zaradzić

Czy kiedykolwiek robiłeś zakupy online i dodałeś przedmioty do koszyka, tylko po to, by…

Czytaj więcej

Akcje świąteczne, które zwiększą sprzedaż w Twoim e-commerce

Okres Świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, w którym odczuwamy szczególnie magiczną…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć sprzedaż na Black Friday 2023: strategie i pomysły

Black Friday to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu marketingowym i przyciąga setki tysięcy…

Czytaj więcej