Dlaczego warto przeprowadzić audyt marketingowy

12 maja 2022

Baner dotyczący audytu marketingowego, przedstawiający ikony związane z marketingiem

Przekonaj się, czy audyt marketingowy to coś, czego potrzebujesz?

W wirtualnym świecie zmiany zachodzą bardzo szybko. Podążanie za najnowszymi trendami, a także aktualizacjami technicznymi nie należy do najłatwiejszych zadań. Może się więc okazać, że właściciel sklepu internetowego, zupełnie nieświadomie traci jego potencjał. Poznaj aspekty, na których warto skupić uwagę podczas przeprowadzania audytu marketingowego. Zobacz tylko, ilu Klientów czeka, żeby poznać Twoje produkty i usługi!

Na podstawie danych z 2021r. ilość internautów którzy robią zakupy online wynosi już:

77%

1. Visual strony/sklepu/profili social media

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Warto zainwestować w stronę, której design jest nie tylko nowoczesny i idealnie skrojony pod klienta, ale przede wszystkim, który jest zgodny ze strategią wizualną marki. Również pozostałe elementy jak szablony postów, banery na sklepie, czy też inne materiały graficzne powinny być z nią spójne. Odpowiedni dobór koloru, czy kroju czcionki może mieć duże znaczenie w pozycjonowaniu produktu, czy też usługi na tle konkurencji.

Efekt wizualny pozwala Ci na zatrzymanie Klienta tak jakbyś złapał go za rękę. Dopiero wtedy masz szansę, żeby się przebić z jakąkolwiek ofertą.

2. UX strony

Każdy z etapów, widziany oczami Klienta, tak można by w skrócie opisać przebieg analizy pod kątem UX. Użyteczność strony jest tym, czego doświadcza na niej każdy z Twoich Klientów. To jeden z kluczowych elementów, których zaniedbanie będzie miało odbicie w konwersji. Warto sprawdzić, czy proces zamawiania poszczególnych produktów jest przejrzysty i płynny, a dokonanie płatności na stronie nie stanowi potencjalnego „wąskiego gardła”. Ewentualne niejasności na kartach produktu, potencjalne przeszkody w koszyku, problem ze znalezieniem informacji o realizacji zamówienia, mogą wpływać na decyzję o opuszczeniu sklepu przez Klienta.

 

W Click Leaders zdarzyło nam się wytropić przeszkody, których usunięcie okazało się prawdziwą rewolucją sprzedażową dla naszych Klientów. Czasami była to dosłownie kwestia odblokowania jednego przycisku. Tak, nawet taki detal może robić różnicę podczas procesu zakupowego na sklepie!

Fotografia przedstawiająca grafików agencji Click Leaders analizujących szkic makiety strony sklepu
Planowanie elementów na stronie związanych z UX.

3. Komunikacja

Ogromny wpływ na postrzeganie marki ma także sposób komunikacji z Klientem. Dzieje się to nie tylko podczas tworzenia contentu w mediach społecznościowych,  ale także za pośrednictwem haseł na banerach, maili sprzedażowych, czy buttonach na sklepie. Warto zwrócić szczególną uwagę na grupę docelową i dopasować komunikację do jej potrzeb. Dynamiczny rynek e-commerce wymaga na właścicielach firm, aby walczyli stale o uwagę odbiorców, a odpowiednie zabiegi lingwistyczne mogą być tutaj skuteczną metodą na przyciągnięcie atencji potencjalnych Klientów. Agencje marketingowe social media prześcigają się w pomysłach, bo gra jest warta świeczki.

4. Analiza konkurencji

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań z budową e-sklepu, powinieneś poznać dokładnie środowisko konkurencji i specyfikę jej działań w sieci. Szukając zarówno dobrych jak i złych przykładów prowadzenia marketingu, skup się na tym, co, możesz zrobić lepiej, aby maksymalnie wykorzystać potencjał swojego biznesu.

Przyjrzyj się konkurencji, żeby nie powielać jej błędów. Zadbaj o własną, indywidualną komunikację, która przyciągnie do Ciebie właściwych Klientów.

Analizując działania swojego sklepu szukaj wszelkich wyróżników, które wykorzystasz potem w procesie marketingowym. Dostrzeżenie tego, co unikatowe w Twojej ofercie przyda się w stworzeniu efektywnej strategii. Po dokładnej analizie dotychczasowych działań promocyjnych konkurencji, a także po stworzeniu swojej unikatowej wizji i misji marki, powinieneś być już w stanie przygotować idealnie dobrane działania, które pozwolą zapaść w pamięć u Twojego odbiorcy.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, chętnie przeprowadzimy dla Ciebie audyt marketingowy, który pomoże nam wypracować listę wdrożeń i sugestii, które przyczynią się do rozwoju Twojej marki.

Wykres analityczny przedstawiający wzrost liczby obserwatorów profilu marki na Instagramie
Stabilny wzrost obserwatorów to dowód na skuteczne działanie działu Social Media.

Zobacz, jakie działania podejmowaliśmy dla naszych Klientów po przeprowadzeniu audytów marketingowych:

  • przygotowanie planów komunikacji do mediów społecznościowych
  • współprace z influencerkami, która mają ponad 1 mln obserwujących

  • stworzenie od podstaw planera dietetyczno – treningowego dla marki z branży zdrowie i uroda

  • zorganizowanie profesjonalnej sesji zdjęciowej – content do wykorzystania na stronie internetowej i w mediach społecznościowych

  • nagranie na TikToku, które osiągnęło niemal 3 miliony wyświetleń

  • stworzenie programu lojalnościowego dla stałych Klientek

Przekonaj się, że audyt marketingowy ważny kamień milowy w historii Twojego biznesu e-commerce. Z jednej strony to brutalna prawda, która może obnażyć wcześniejsze zaniedbania. Z drugiej – konkrety i wskazówki, które same się ustawiają do realizacji.

Fotografia portretowa - Jagoda Wichurska, specjalistka social media w agencji Click Leaders

Jagoda Wichurska

Kreatywny copywriter. Zawodowo strzela pomysłami, które wprowadza w życie za pomocą planów marketingowych.

zobacz także

Liderzy e-commerce: Click Leaders to PrestaShop Experts

Spis treści:   Click Leaders to certyfikowani PrestaShop Experts Dlaczego PrestaShop jest liderem e-commerce…

Czytaj więcej

Marketing dla wymagających? Sprytne sztuczki w PrestaShop!

To niesamowite, że PrestaShop ma w sobie tyle marketingowego potencjału dla sklepów online! Wystarczy…

Czytaj więcej

Pozyskaj klientów za pomocą kreatywnych treści w sklepie PrestaShop

Przywiązujesz wagę do kreatywnych treści w swoim sklepie internetowym PrestaShop? A czy wiesz, że…

Czytaj więcej