Sklep internetowy PrestaShop – przykłady błędów, których możesz uniknąć

23 czerwca 2022

grafika do artykułu na temat sklepów internetowych na platformie Prestashop

PrestaShop jest oprogramowaniem na licencji Open Source, co znaczy, że możesz bezpłatnie i całkowicie legalnie dokonywać dowolnych zmian. Masz więc ogrom możliwości. Ponadto nie płacisz żadnego abonamentu za posiadanie takiego sklepu.

 

Wykorzystaj ten potencjał, by stworzyć sklep internetowy PrestaShop, który będzie intuicyjny, szybki i odpowiadający na konkretne potrzeby Twoich klientów.

Spis treści:

0
Tyle sprzedawców na całym świecie wybrało oprogramowanie PrestaShop

Tworząc sklep należy pamiętać że są takie elementy, które mogą niepotrzebnie rozpraszać uwagę Twojego Klienta. Każdy sklep internetowy PrestaShop posiada domyślne ustawienia, które z pozoru są nieszkodliwe. Jednak warto im się lepiej przyjrzeć i udoskonalić, aby funkcjonowały jak najlepiej.

 

Poznaj najpopularniejsze błędy, jakie często popełniają właściciele sklepów internetowych i dowiedz się, jak sprawić, żeby PrestaShop działał na Twoich warunkach.

1. Zastosowanie zwrotu grzecznościowego na PrestaShop. Czy jest to konieczne?

Na pewno nie raz spotkałeś się z pytaniem o płeć podczas zakupów. Zwrot grzecznościowy nie jest niezbędny ani do założenia konta, ani do realizacji zamówienia. Zatem aby uprościć formularz i zmniejszyć ilość pól, z którymi użytkownik się musi zapoznać, warto wyłączyć ten element w panelu sklepu.
Zrzut ekranu przedstawiający proces składania zamówienia na stronie sklepu Bimbay
Zwroty grzecznościowe nie są konieczne do realizacji zamówienia, dlatego warto przemyśleć ich zasadność

2. Data urodzenia i inne okienka do wypełnienia, które oferuje sklep internetowy PrestaShop

Data urodzenia to kolejny element przy rejestracji i składaniu zamówienia, który nie jest niezbędny do dokonania zakupu.

 

Jeśli Twój sklep nie prowadzi działań lojalnościowych na zasadzie wysyłania rabatów z okazji urodzin, to pole niepotrzebnie wydłuża formularz.

 

Pytanie o datę urodzenia również można w łatwy sposób wyłączyć w panelu sklepu.

Przykład formularza na stronie sklepu Bimbay, w którym wymagane jest podanie daty urodzenia klienta
O ile nie prowadzisz ofert urodzinowych, nie ma potrzeby, aby pytać klientów o daty urodzenia.

Warto także zwrócić uwagę na pola zgody. Czy chcesz wysyłać oferty swoich partnerów w biznesie? Jeśli nie, to masz przed sobą kolejne pole, które warto wyłączyć.

Następna rzecz, jaką warto zrobić, to zmniejszyć dodatkową treść informacji „o przetwarzaniu danych osobowych” lub umieścić ją pod rozwijanym przyciskiem.

 

W tym miejscu można również skrócić informację o zapisie do newslettera. Warto podjąć próbę personalizacji tego zapisu. Żyjemy w czasach, w których sztampowe hasło: „dołącz do newslettera” nie wywołuje już większego entuzjazmu.

Przykład pól dotyczących zgód marketingowych na stronach sklepu Bimbay
Postaraj się, aby formularz był jak najbardziej przejrzysty i czytelny.

3. Optymalizacja sklepów internetowych PrestaShop na mobile – dlaczego to ważne?

Tworząc sklep, wszystkie działania wykonujesz na desktopie, natomiast Twoi klienci nie. Pamiętaj o tym, aby skontrolować czy wszystkie strony sklepu prawidłowo wyświetlają się na urządzeniu mobilnym.

 

Czy nic nie jest przysłonięte innymi elementami, czy np. czat nie zasłania linku do polityki prywatności… Mogą to być drobne rzeczy, które jednak znacząco pogorszą jakość doświadczeń użytkownika Twojego sklepu.

Procent użytkowników, którzy do przeglądania internetu korzystają z telefonu komórkowego.
92.1%

Jak zadbać o responsywność logo Twojego sklepu internetowego na platformie PrestaShop?

Po standardowym dodaniu logo w panelu sklepu PrestaShop nie jest ono zoptymalizowane pod urządzenia mobilne.

 

Co ciekawe, Prestashop nie zezwala w panelu na dodanie logo w innych formatach niż jpg lub png. Warto jednak przy pomocy programistów dodać logo w formacie svg.

 

Oczywiście uprzednio należy zlecić do grafika przygotowanie logo w wersji wektorowej. Dzięki temu, że obraz opisany jest tu przy użyciu współrzędnych, plik małych rozmiarów może zawierać grafikę o wysokiej rozdzielczości, którą możesz skalować praktycznie w nieskończoność.

 

Jeśli jednak nie masz możliwości skorzystania z wektora i musisz użyć formatu jpg lub png, w kodzie strony warto zastosować obrazy z atrybutem „srcset”. Pozwoli to załadować odpowiednie zdjęcia dla danej rozdzielczości.

4. Profesjonalny adres kontaktowy – klucz do budowania zaufania w Twoim sklepie

Często można zauważyć, że początkujące sklepy nie używają adresów mailowych w domenie swojego sklepu, tylko podpinają adresy poczty w innych serwisach np. gmail.

 

Wygląda to mało profesjonalnie i nie budzi zaufania, a nawet tak drobne elementy wpływają na odbiór Twojego brandu. Zdecydowanie lepsze wrażenie robi adres kontakt@twojsklep.pl niż kowalski123@gmail.com.

 

Warto również skontrolować poprawności konfiguracji poczty, czy aby na pewno maile wysłane przez formularz kontaktowy docierają do sklepu. Wielokrotnie błędna konfiguracja odpowiada za brak komunikacji z użytkownikami.

5. W jaki sposób edytować formularz kontaktowy, który PrestaShop dodaje domyślnie?

Warto zoptymalizować również formularz kontaktowy. Temat “Webmaster” domyślnie dodawany w PrestaShop może nie być zrozumiały dla użytkowników.

 

Można zastąpić go innym tematem, który pomoże w kontakcie, np.: “Mam problem z zamówieniem” lub innym.

Masz pełną dowolność, wybierz więc taki komunikat, który sprawdzi się w Twojej pracy z Klientami.

Pole załącznika można łatwo wyłączyć w panelu sklepu.

Przykład formularza kontaktowego firmy Bimbay na stronie sklepu
Ogranicz do minimum liczbę pól, które musi wypełnić Twój klient.

6. Moduł statystyk - czy jest niezbędny, jeśli masz Google Analytics?

Jeśli posiadasz skonfigurowane konto Google Analytics, wewnętrzny moduł statystyk w panelu sklepu nie jest Ci potrzebny. Najważniejsze informacje i dane znajdziesz w narzędziach analitycznych, zamiast niepotrzebnie obciążać sklep kolejną wtyczką.

7. Odnośniki do mediów społecznościowych

W sklepach często można zauważyć ikony do social mediów, które są nie uzupełnione odpowiednimi linkami. Jeśli nie posiadasz np. YouTube’a, usuń ikonę zamiast zostawiać ją „pustą”.

 

Co ważne, warto do linków dodać atrybut target=”_blank”. Pozwoli to na otwarcie podlinkowanej strony w nowej karcie, bez utraty strony sklepu.

 

Drugim ważnym atrybutem jest rel=”nofollow”, który zapobiegnie wyprowadzaniu robotów do zewnętrznego serwisu.

8. Meta Description oraz Title strony – wyróżnij swój sklep internetowy PrestaShop

Dobrze skonstruowane Meta Title oraz Meta Description mogą wiele zdziałać. Te dwa elementy są podstawą strategii pozycjonowania. Powinny odpowiadać na pytanie, co kryje się pod danym linkiem.

 

Sklep internetowy PrestaShop domyślnie wyświetla description jako frazę: „Sklep na oprogramowaniu PrestaShop”. Zdecydowanie nie wygląda to atrakcyjnie ani nie zachęca do sprawdzenia zawartości strony. Czas, aby Twoi copywriterzy się popisali!

Przykładowy opis meta, ustawiony automatycznie przez system Prestahop
To od Ciebie zależy, czy wizytówka Twojego sklepu będzie zachęcała do jego odwiedzenia.

Nie łatwo samodzielnie znaleźć miejsce, w którym możesz dokonać edycji, ale już podpowiadamy:

Obraz przedstawia ścieżkę dostania się do ustawień PrestaShop

Ustawienia dla pozostałych stron takich jak kategorie, karty produktu czy bloga znajdziesz w sekcji „edycja”.

9. Bez SSL Twoja strona traci na wiarygodności – jak temu zapobiec?

Certyfikat SSL to konieczność, na pewno zdajesz sobie z tego sprawę. Co często można zaobserwować, to brak wymuszenia adresu z przedrostkiem https://.

 

Jest to proste działanie, które możesz włączyć samodzielnie za pomocą odpowiedniego wpisu w pliku htaccess, jednak nie wszyscy o tym wiedzą. Posiadając certyfikat użytkownicy mogą wchodzić na stronę z przedrostkiem http:// i otrzymywać komunikat, że strona jest „NIEBEZPIECZNA”.

 

Nie jest jednak to tylko kwestia bezpieczeństwa. Brak wymuszenia SSL zdecydowanie obniży Twoją wiarygodność w oczach użytkowników.

Grafika pokazująca, jak brak zabezpieczenia witryny wpływa na jej postrzeganie
Brak zabezpiecznia SSL należy do popularnych błędów właścicieli witryn.

10. Konfiguracja serwera a wydajność sklepu – na co zwrócić uwagę?

Jednym z najczęściej spotykanych błędów jest ten związany z przekroczeniem limitu pamięci. Być może posiadasz szybki serwer, a Twój sklep nie działa tak prędko jak byś tego oczekiwał? Koniecznie sprawdź na jakim poziomie znajduje się memory limit.

 

Często okazuje się, że jest on ustawiony na 128mb, gdzie minimum zalecane przy instalacji PrestaShop to 256mb. Limit możemy zmienić przy użyciu php.ini.

11. Prowadzisz sklep internetowy PrestaShop?

Wskazane przez nas błędy to tzw. podstawy podstaw. Mimo to jednak spotykamy się z nimi na co dzień. Wiele raczkujących sklepów internetowych o dużym potencjale ma tendencję do przepalania budżetów na kampanie reklamowe, które nie przynoszą zadowalających wyników. Dlatego jeszcze raz podkreślamy, że właściwa konfiguracja podstawowych elementów to fundament, którego nie możesz pominąć.

 

PrestaShop na świecie to ponad 300 tysięcy sklepów. Ten imponujący wynik oznacza ogrom możliwości, o ile wykorzystasz je w efektywny sposób. Zacznij od eliminacji błędów i przekonaj się, że Twój sklep internetowy PrestaShop może działać lepiej.

Dziękujemy marce Bimbay za użyczenie wizerunku sklepu.

zobacz także

Jak zwiększyć sprzedaż na Black Friday: strategie i pomysły

Black Friday to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu marketingowym i przyciąga setki tysięcy…

Czytaj więcej

10 błędów Black Friday, które rujnują Twój biznes

Black Friday to nie tylko wyjątkowa okazja dla konsumentów, ale również wyzwanie dla właścicieli…

Czytaj więcej

PrestaShop 9 – co przyniesie najnowsza wersja?

Jako specjaliści w dziedzinie e-commerce, jesteśmy przyzwyczajeni do ciągłego rozwoju i innowacji. W momencie…

Czytaj więcej